Archiv pro měsíc: Září 2021

Informace ke spárování obrázků pro účastníky dílničky 26.9.2021 v Doksech

MOZAIKA

Děkuji, že jste se zúčastnili nebo jste si zakoupili kreativní set na mozaiku. Součástí kurzu nebo balíčku je spárovací hmota. Jak s ní ? Najděte si středně velkou misku, můžete použít nějakou plastovou bez drážek /aby se Vám v nich neusazovala spárovačka/, nebo misku starší na musli z kuchyně /pokud budete čistotní a hned po použití ji vymejete, skleněné ani keramické se nic nestane. 

V sáčku se spárovací hmotou odeberte ¾ obsahu do misky přidejte 4 lžíce vody. Stačí vlažná. Opatrně stěrkou nebo lžící vmíchejte prášek s vodou. Pokud potřebujete vodu, přidejte po lžíci vody na hmotu, která bude jako hustší krupicová kaše. Nechte 10 min vydýchat /zmizí bublinky/, trošku hmota ještě zhutní, pokud je příliš hustá, přidejte trošku vody a opět promíchejte. Je-li řídké – opatrně dosypte potřebné zbylé spárovací hmoty.

Kuchyňskou stěrkou nebo starou kreditní kartou /ale může být i lžíce/ skutečně zapatlejte celý obrázek nebo květináč. Chcete dostat spárovací hmotu až dolů, můžete si pomoct prsty. Zaplňte spárovačkou vše. Dávejte si pozor u květináčů na horní a dolní okraje, aby byly oblé. Pomůže, když necháte chvilku “zavadnout” a pak vlhkou houbičkou oblost doladíte. Nebo rukou. U obrázků si dávejte pozor na hrany – ať je spárovací hmota všude. Váš motiv nebude skoro vidět – ovšem přichází fáze čistění po lehkém zavadnutí /cca 5min/, kdy se snažíte okrýt mozaiku a přebytečnou spárovačku dostat pryč. Pomůže Vám k tomu opět kuchyňská stěrka, stará kreditní karta, nebo prostě prsty. Stále si hlídáte okraje. Po skoro zaschnutí dočistíte hadříkem. Pokud někde spárovačka odpadla, ještě za vlhka ji doplňte. Jakmile spárovací hmota zatuhne úplně, už s tím nic nenaděláte. Obrázek ještě chvilku může “prášit”, nechte tomu 24hod a  mozaiku doleštěte hadříkem. 

Máte-li nějaké dotazy, směrujte mi je na mail gabkaber@seznam.cz  

Zajímá-li Vás něco víc o mozaikách, připojte se na FB do skupiny Současná mozaika, nebo sledujte moje webovky www.gabcik.cz

Ať se Vám mozaiky daří a inspirujete další v rodině nebo své sousedy k tvoření. 

Gabriela Gabčik Beranová

Kladno